Plachtaři

Výcvik pilota kluzáků

Létání na kluzácích je jedním z nejkrásnějších a nejdostupnějších druhů létání.

 

Pocit sounáležitosti s přírodou při tichém letu pod modrou oblohou mezi bílými kumuly a s využitím stoupavých proudů, nezřídka ve společnosti dravých ptáků a čápů, je jedinečný zážitek.

 

Znalosti a dovednosti, které získá žák při výcviku pilota kluzáků jsou výtečným základem pro případné další pokračování v létání na motorových kluzácích a letounech.
V našem aeroklubu zajišťujeme základní a pokračovací výcvik pilota kluzáku.

 

Požadavky na uchazeče:

  • Občan ČR
  • Věk min. 14 let pro zahájení výcviku, v 16 letech je možno ukončit výcvik zkouškou a zažádat Úřad pro civilní letectví o průkaz pilota kluzáku (pro žadatele mlaší 18 let je nutný souhlas zákonného zástupce).
  • Zdravotní způsobilost (prohlídku u pověřeného lékaře zajistíme). Není nutno se jí obávat, pokud nemáte opravdu vážný zdravotní problém.

 

Samotný výcvik probíhá podle osnovy schválené Úřadem civilního letectví.
Minimální nálet pro získání Průkazu způsobilosti pilota kluzáků je 15 hodin, záleží na schopnostech žáka a jeho časových možnostech.
Jsou dvě možnosti výcviku, osnova aerovleková a osnova univerzální. Aerovleková osnova neklade takové nároky na množství pomocníků, a dá se odlétat za mnohem kratší dobu, je však finančně náročnější. Osnova univerzální je kombinace vzletů za vlečným letadlem a vzletů za navijákem. Vyžaduje více pomocníků, trvá déle, výhodou je nižší cena výcviku a možnost v budoucnu volit způsob vzletu. Upřednostňujeme výcvik formou osnovy univerzální. Pro výcvik používáme jako jedni z mála aeroklubů legendární letouny L 13 Blaník, které jsou právem považovány za nejlepší výcvikové větroně a svého času je používala i americká armáda pro kondiční létání svých pilotů. Pro pokračovací výcvik a sportovní létání disponujeme jednomístnými kluzáky typu VT 116 a VSO 10.

 

Po získání kvalifikace pilota kluzáku je rovněž možnost rozšíření kvalifikace na motorový kluzák. Tento výcvik provádíme na letounu L 13 SE Vivat.
Tyto letouny provozujeme dva a jsou našim členům k dispozici na turistické a zdokonalovací lety.

 

Pokud Vás naše nabídka zaujala, nebo máte jakýkoliv dotaz, kontaktujte nás na tel. +420 777 574 889 popř. emailu vach.v@aknm.cz a nebo použijte následující formulář ozveme se Vám my.

 

Zpět